מה הם גזרות יסוד לקונפקציה?

גזרות יסוד

כל שרטוט בתדמיתנות של בגד מתחיל ב"יסוד" (BLOCK באנגלית)

"יסוד" זו בעצם תבנית / שבלונה של בגד ללא כל עיצוב   היוצרת קווי המסגרת ההנדסיים והמתמטיים של הגוף, או במילים אחרות היסוד מתאר את המידות של גוף מסוים, ולרוב הוא משורטט בהתאמה לנתונים מתוך טבלת מידות מסוימת.

כל יסוד בנוי על פי נוסחאות מתמטיות שיוצרות יחד חיבור בין שלושה פרמטרים עיקריים:

  • טבלת מידות ( לדוגמא 36 , 38, 40 וכ… )
  • סוג הבגד (לדוגמא רחוק או צמוד לגוף)
  • אופי הבד (לדוגמא אריג או סריג)

כשאנחנו רוצים לעצב בגד מסוים, אנחנו בעצם משרטטים אותו על שבלונת "יסוד" שמתאימה כמה שיותר לפי שלושת הפרמטרים האלו בכדי לקבל את התוצאה הקרובה ביותר לרצוננו.

הקושי הגדול ביותר שקיים בשרטוט בגדים הוא היכולת לבחור נכון את היסוד המתאים בשביל לעצב את הבגד שאותו אנו רוצים, רוב הטעויות והתסכול המלווה בשרטוט בגדים הוא בחירה לא נכונה של היסוד עבור העיצוב שלנו, כאשר בחרנו לא נכון אנחנו נקבל מראה שונה לחלוטין ממה שדמיינו ונתחיל מסע של תיקונים ושיפוצים של הגזרה.

קישור לעמוד גזרות היסוד באתר – לחץ כאן

יסוד ראשי לעומת יסוד משני?

גם בתוך עולם ה"יסודות" אפשר לחלק את השבלונות לכאלו שנחשבות ראשיות וכאלה שנחשבות משניות.

"יסודות ראשיים" (הסט הראשי – BASIC BLOCKs) – אלו שבלונות שנבנות אך ורק באופן ישיר לפי הוראות הנדסיים ונוסחאות מתמטיים בהתאם למידות גוף או טבלה (לדוגמא שמלת יסוד) והמבנה ההנדסי שלהם הוא מאוד כללי והוא לרוב מתאים למגוון בגדים רחב.

"יסודות משניים" (בסיסים – BASIC PATTERNs) – אלו שבלונות שניתן לבנות אותן גם מתוך נוסחאות והוראות הנדסיים, וגם אפשרי לפתח ולבנות אותם מתוך "היסודות הראשיים" עצמם (לדוגמא בסיס של "רגלן")

*האם זה משנה אם אנחנו מתחילים לעצב את הבגד מיסוד ראשי או משני? לא, זה לא משנה כלל, וזה עניין של הרגלי עבודה ופרקטיקה,  היסוד ה'משני' רק מקצר לנו תהליכי עבודה כי הוא לרוב עבר כבר עיבוד והתאמה לסוגי עיצובים ספציפיים או בדים, לעומת היסוד הראשי הוא בעל אופי יותר כללי ופחות ממוקד.

להובלה של החוט לעינית, בצידה ההפוך של המחט יש ליד העינית בקע.

אז איך בוחרים "יסוד" נכון?

ישנם כמה דרכים שעוזרים לנו להחליט על סוג השבלונה הנכונה:

1.מידה רצויה – הפרמטר המרכזי לפיו בוחרים הוא קודם כל המידה הרצויה.

רוב יסודות הקונפקציה מהונדסים על פי 'טבלת מידות מסחרית ממוצעת' (המתאימה לרוב לטבלה סטטיסטית מהאזור בעולם שם השבלונה נבנתה או ההוראות בנייה שלה נכתבו). כמאט תמיד המידות והטבלה מוצמדות ליסודות כדי שנוכל לבחור את משבלונה שמתאים לנו ולצרכים שלנו.

הטבלות הללו לרוב מכילות בתוכם מידות היקפיות המדויקות של הגוף ומידות האורכים המדויקים של הגוף, ללא כל תוספות! חלק מהמידות יותר חשובות וחלק פחות, בבחירת יסוד מה שלנו שחשוב זה בעיקר היקפי הגוף הראשיים: היקף חזה, והיקף ירכיים.  לפי היקפים אלו אנו מחליטים מה מידת שבלונת היסוד הרצויה לנו וכל השאר אפשרי לשפר ולתקן.

כל בגד שעוטף את פלג הגוף העליון אנו בוחרים שבלונה לפי היקף החזה

כל בגד שעוטף את פלג הגוף התחתון אנו בוחרים לפי היקף הירכיים.

2.מרחק השבלונה מהגוף – בעצם מה שעושה את ההבדל הגדול ביותר בין יסוד אחד למשנהו זו מידת ה'תוספת לחופש' שהוסיפו או החסירו ממידות ההיקפים שלנו מהטבלה.

 **'תוספת לחופש תנועה' – זה מושג קלאסי בתדמיתנות והוא מתייחס בעצם לכמות המספרית ששלפיה מידת ההיקפים והאורכים בשבלונה גדולה או קטנה מהגוף שלנו בכדי לאפשר תנועה חופשית של הבגד על הגוף.

מידה זו קובעת את מרחק השבלונה מהגוף שלנו.

א. הוספה של 'תוספת לחופש' להיקפים בשבלונה – לרוב מיושמת בגדים שמיועדים להיות יותר רחבים מהגוף (לרוב לשבלונות של בדי אריג שאינם נמתחים אך לא בהכרח ), על ידי הוספת מידת החופש להיקפים הם מאפשרים תנועה של הבד על הגוף אם זה למניעת קריעתם ואם זה כאלמנט עיצובי. ( לדוגמא – עבור בגד "אוברסייז" נבחר שבלונה בעלת מידת 'חופש תנועה' הגדול לפחות ב10 ס"מ יותר מהיקף החזה, ועבור שמלת ערב צמודה ללא שרוול נבחר דווקא שבלונה בעלת מינימום אפשרי של חופש תנועה כמו 2 – 3 ס"מ יותר מהיקף החזה)

פלג גוף תחתון (ס"מ)

מודלים צמודים

מודלים רגילים

מודלים רחבים

היקף מותן

0

1

1 – 2

היקף ירכיים

0 – 1

2 – 4

מעל 4

פלג גוף עליון (ס"מ)

מודלים צמודים בלי שרוול

מודלים רגילים עם שרוול

מודלים רחבים עם שרוול

היקף חזה

3 – 6

7 – 9

11 – 15

ג'קט / מעיל

ג'קט צמוד

ג'קט רחב

מעיל צמוד

מעיל רחב

היקף חזה

11 – 15

15 – 19

15 – 17

17 – 20

ב. החסרה של תוספת לחופש התנועה בשבלונה – מיועדת בעיקר לבדים בעלי כושר מתיחה גדול כמו סריגים וסוגי ליקרות וסיבי אלסטן שונים המרכיבים את הבד, המאפשרים למתוח להצמיד את הבגד כמה שיותר לגוף ונשענים על מתיחת השבלונה על הגוף. במצב כזה מידת ההיקפים קטנה בשבלונה מהמידות הרשומות בטבלה והיא נשענת הפחתת אחוז מסוים ממידת ההיקפים בטבלה, לרוב יש התאמה בין סוג הבד שאליו מיועדת השבלונה מבחינת אחוזי המתיחה על הגוף וההפחתה מהמידה ( לדוגמא – עבור טייץ צמוד לגוף נבחר שבלונה שקטנה מהיקפי הגוף ב15% – 20%, וחולצת טי-שירט תהיה קטנה רק ב5% מהיקפי הגוף כיוון שסריג הטריקו בעל כושר מתיחה קטן)

סוג הבגד  (אחוזי מתיחה)

מודלים סמי צמודים

מודלים צמודים

מודלים צמודים מאוד

לרוחב הגוף

0%

10% – 15%

15% – 20%

בכל יסוד שבונים מההתחלה, יש תמיד התייחסות לכמה סנטימטרים נוסיף או נחסיר ממידת ההיקפים שלנו בכדי להתאים את היסוד לסוג בד מסוים או סוג עיצוב מסוים, ככה נוצרים לנו שבלונות יסוד שנות ומגוונות שהמרחק שלהן מהגוף משתנה וקל יותר לייעד אותן לעיצובים שונים.

3.סוג הבד – יש חוק בלתי כתוב בעולם התדמיתנות, משרטטים גזרה בהתאם לסוג הבד ולא להיפך!

יסודות קונפקציה בנויות מלכתחילה בהתאם לסוג בד מסוים ואמורות לשרת דגמים מסוגי בדים שונים. הרי זה לא אפשרי לרצות לשרטט בגד ים על שבלונת יסוד של שמלת אריג.. הבגד ים הרי ייפול מהגוף כי השבלונה מיועדת לבדים שאינם נמתחים.

אחת הטעויות הנפוצות של בתחילת הדרך של שרטוט גזרה היא לנסות ליישם דגמים שונים ביסודות שאינם מתאימים לאופי הבד של העיצוב הרצוי..

לא פעם ולא פעמיים נתקלתי בהרבה תופרות מתחילות ומודליסטיות בתחילת הדרך שלוקחות את הסיכון בעיצוב ושרטוט של בגד על יסוד מסוים לפני בכלל שהן יודעות מה הבד שהן יבחרו עבור הבגד שאותו ירצו לתפור, ואז כשהן בוחרות את הבד אין קשר בין האופי של היסוד לסוג הבד שבחרו והתוצאה כמובן מלאה בתיקונים שלא תמיד צולחים את מכונת התפירה ותהליך המדידה… קודם כל לפני שמשרטטים בגד בוחרים את הבד ומשרטטים בהתאמה אליו ולא להיפך!

 

הבדים לפעמים קצת מתקילים אותנו בהתנהגות שלהם כיוון שלכל בד יש אופי נפילה שונה ומשקל שונה המשפיעים על המראה שהבד נותן על הגוף, ולכן כדי להגיע למינימום טעויות רצוי לעשות חיבור מושכל בין אופי הבד וסוגו לבין אופי היסוד שממנו נדגם את הבגד… ולהתחלה בריאה קודם כל בדים סריג נמתחים ליסודות המיועדים נמתחים ובדי אריג עם מינימום מתיחה ליסודות שמתאימים לאריגים!  זה די קל לזהות את ההבדל בין יסוד של אריג לבין יסוד של סריג והוא על ידי זיהוי המתפרים על השבלונה, ברוב הבגדים הנמתחים העשויים בד נתמך אין צורך בשבלונה עם מתפרים ובאריגים כן.

למזלנו רוב שבלונות היסוד (וזאת לעומת פיתוח קיים של גזרת בגד מעוצב) מאוד קל לזהות את המתפרים הקיימים בגזרה וזה יעזור לנו להבדיל בין שבלונות אריג לסריג.

שבלונות שהן ייעודיות לבגדי "אוברסייז" סוג הבד יותר מגוון  בבחירה שלו ולרוב אין בהם מתפרים וניתן להשתמש גם באריג וגם בסריג, ולכן הן גם נחשבות קלות לשימוש ופיתוח

המראה הכללי של היסודות

היסודות בלי יוצא מן הכלל משורטטים ללא תוספות תפרים! מכיוון שהם לא מיועדים לתפירה, אלא רק לפיתוח של בגדים.

המטרה של היסודות הוא לשקף את המידות הכלליות של הגוף וסוג הבגד אליהם הם מכוונות.

בגלל שמדובר על בסיס לפיתוח בגדים, חשוב שיהיו בהן כל קווי הרוחב והאורך של הגוף (חזה , מותן, ירכיים) כדי שנוכל לעבד ולעצב את הדגם בהתאם למיקומים על הגוף האמתי, וכמובן למדוד התאמה למידה רצויה.

קווי היסוד של השבלונה הבסיסית חשובים ביותר משרתים אותנו להבין על המפה היכן האזורים הראשיים בגוף ועוזרים לנו בתכנון של הבגד אותו נרצה לעצב ומה הכמות הקיימת באזור מסוים, ללא קווי העזר המפה הינה ריקה ואנחנו נלך בערפל של ניחושים.

המטרה בפיתוח ודיגום בגדים מיסודות הוא שיהיה לנו כמה שיותר אינפורמציה על הגוף אותו נבקש להלביש, וכמה שיותר נדייק בשרטוט…

חשוב לזכור! יסוד הוא שרטוט פרופורציונלי גולמי של ממדי הגוף בתוספת פרמטרים של בד וסוג בגד, אך הוא חסר עיצוב. תיקונים וצמצומים כמאט תמיד יתקיימו לאחר ששינינו ועיצבנו את היסוד בהתאם לסוג הבגד שנעשה ונחשבים לחלק מתהליך הדיגום והעיצוב ולא כחלק מתהליך בחירת היסודות, לכן תמיד רצוי לתפור הדמיה או "טוואל" לפני תפירת הבגד האמיתי. 

קישור לעמוד גזרות היסוד באתר – לחץ כאן

כתבות נוספות

נגישות
error: Content is protected !!
×