אופן ניקיון ושימור מכונת התפירה

ניקיון מכונת תפירה

אם אתם מרגישים שמכונת התפירה שלכם מתאמצת או עושה לכם הרבה בעיות ואתם לא יודעים למה, יכול להיות שאתם לא מטפלים בה ומתחזקים אותה נכון באופן קבוע.
מכונת התפירה, ממש כמו הרכב שלכם,  צריכה תחזוקה קבועה וטיפולים בכדי שיהיה לך אורך חיים לטווח ארוך ותספק לכם המון שעות של הנאה וסיפוק.
מכונת התפירה עשויה בפנים חלקים דינמיים של מוטות וגלגלים ממתכות שונות שזזים במהירות בזמן התפירה.
לכלוך ואבק וחוסר שימון בחלקים הללו יכולים לתקוע אותה ואף לגרום לשבירת החלקים ולכן היא חייבת לעבור סדרת טיפולים תקופתיים שעליהם אפרט.

שלב א – ניקויי מאבק וסיבים

בזמן התפירה במכונה, נושרים סיבים קטנטנים של בד הנראים כמו אבק והם נאגרים ומתפזרים בכל החלל הפנימי של המכונה.
אותו "אבק" מתאסף ו'מתלבד' ונתקע במנגנוני התנועה של המכונה ומקשה על התזוזה החלקה של המכונה.
הניקיון של האבק הזה צריך להתבצע כל סיום של כמה פרויקטים בתפירה ויש שיגזימו ויגידו שצריך אף לבצע זאת לאחר כל סיום של פרויקט תפירה אחד.
ישנה גם חשיבות גבוהה של ניקויי האבק במעבר בין תפירת בד כהה לבהיר ולהיפך כיוון שהסיבים הקטנים נאספים על החוט לתוך התפרים ומשפיעים על הצבע שלהם ואז התפרים נראים מלוכלכים.
עם כל מכונת תפירה מגיע מברשת ניקויי קטנה העשויה שערות פלסטיק המיועדת לאיסוף הסיבים הללו.
אז מאיפה מנקים את האבק?

מכלול הסליל התחתון

מנקים את פתח המגירה – מיקום הנראה לעין כשמכניסים את הסליל התחתון פותחים את הידיות השחורות הצידה ומוציאים את החישוק ו"חצי הירח" של כל המכלול ומנקים משאריות חוטים וסיבים שנמצאים בתוך המתקן

פותחים את המכסה מתכת שמתחת לרגלית על ידי הסרת הברגים שתופסים אותו, ומנקים בין השיניים (נתקעים שם המון סיבים ואבק) ובכל החלל מסביב

ניקויי מוט הרגלית והמחט

על ידי מטלית (אפשר כמו של משקפיים או חתיכת בד כותנה), מנקים ועוברים טוב על המוטות שמחזיקים את המחט ואת הרגלית, מורידים ומעלים את המוטות כדי להגיע לכמה שיותר משטח המוט.

ו

ניקוי המכלול העליון

נפתח את המכסה שמגן על המכונה בעזרת מברג , זה שמסתיר את המנורה משמאל המכונה.
(ישנן מכונות שאין צורך בפתיחת הבורג והחלק הזה נפתח כמו "דלת")

אחרי שנוציא את המכסה, נעבור עם המברשת על כל המכלול הפנימי.
רצוי להזיז את המחט והרגלית בכדי לאפשר ניקויי מלא של כל המוטות. אל תהססו לחדור ממש לפנים המכלול עם המברשת כדי להוציא את כל הסיבים, החוטים והאבק שהצטברו.

שלב ב – שימון המכונה

לא כל מכונה היום אמנם צריך לשמן (לפחות לפי הרישום בהוראות שמגיעות עם המכונה) אך את רובם צריך ואני אישית משמנת תמיד.
השימון חשוב כיוון שחלקי המכונה עשויים חלקים מברזל ומתכת הנמצאים בתנועה מהירה כל הזמן, ובכדי לשמר את התנועה החלקה צריך לשמן בין המסבים וגלגלי התנועה של המכונה.
חשוב לבצע את השימון רק לאחר הניקוי המלא של הסיבים והאבק בכדי שהם שהלכלוך לא יתערבב עם השמן.
את השימון מבצעים אחת לכמה חודשים אך ורק עם שמן המיועד למכונות תפירה שהוא שמן עדין (שימו לב שאכן רשום על בקבוק השמן שהוא מתאים למכונות תפירה).
את השמן אפשר לרכוש בכל חנות למכונות תפירה ובחלק ממכונות התפירה אף מקבלים בקבוקון קטן המיועד לכך.

אז איפה משמנים?

 

מכלול תחתון

השימון בחלק התחתון של המכונה מתבצע על הציר שמזיז את "הירח", הוא חלק שנראה עגול במרכז המכלול התחתון, אנחנו רואים אותו לאחר שמפרקים את חלקי המנגנון שם.
נותנים על הציר כמה טיפות קטנות של שמן, ומסובבים כמה סיבובים את המחט בכדי שהשמן יחדור למייסב.

מכלול עליון:

בחלק העליון של המכונה אנו ניתן כמה טיפות שמן בעיקר לחיבורי החלקים הנמצאים בתנועה, אם תזיזו את גלגל התנועה של המכונה שמזיז את המחט תוכלו לזהות את החלקים הזזים ואת החיבורים ביניהם.

 

1. נתחיל עם המוט שמחזיק את הרגלית, נטפטף טיפה אחת למעלה וניתן לשמן לנזול על המוט, ונעלה ונוריד את הרגלית כמה פעמים כדי לפזר את השמן.

2. ניתן כמה טיפות שמן על המוט של המחט על ידי הזזת המחט למעלה ולמטה נוכל לאתר את המוט, נזיז את המחט למעלה ולמטה בכדי לפזר את השמן על המוט.

3.נשאר לנו לשמן בשאר חיבורי הצירים שאנו מזהים על ידי הזזה של המחט מגלגל התנועה של המכונה.
כשאתם מזיזים את המחט (כאילו תופרים ידנית) אתם תוכלו לראות שיש חיבורים בין המוטות שנעים עם התזוזה, בכל אזור חיבור זה צריך לשים טיפה קטנה של שמן.

 

לאחר השימון…

נסגור ונרכיב בחזרה את כל החלקים שפירקנו למקומם, ונדאג שהם סגורים טוב ומונחים כמו שצריך.
נחבר את המכונה לחשמל ונדליק אותה, נבצע 'הרצה' והפעלה של המכונה (ללא חוט מושחל ) על בד כותנה לאיזה חצי דקה במהירות הגבוהה ביותר של הרגלית, פעולה זו תפזר את השמן ותעזור לשמן לחדור למסבים.

לאחר מכן נניח מתחת לרגילת חתיכה קטנה של בד כותנה ונכניס את המחט לתוך הבד, ניתן למכונה לשכב ככה ללא פעולה כלילה שלם ( 8 – 12 שעות ) בכדי לתת לשמן לרדת.

אחרי שהמכונה שכבה לילה, רצוי לפני תפירת פרויקט חדש שוב לעשות 'הרצה' מהירה והפעלה של המכונה על בד כותנה כדי להיפטר מייתרות השמן ואף לעבור ולנקות עם חתיכת בד על מוט הרגלית, הרגלית עצמה והמחט.
אם לא ננקה את המכונה לאחר השימון וניפטר מעודפי שמן, עלול להיות לנו כתמים על הבגד שנתפור, אז חשוב לבצע את הפעולות האלו עד שאנו בטוחים עודפי השמן הוסרו.

 

תפירה מהנה והמון יצירה!

נגישות
error: Content is protected !!
×