איזה מידה אני?

זה מבלבל מאוד… אני יודעת! בכל פעם שאנחנו נכנסים לחנות בגדים, אנחנו נכנסים לתא המדידה לפחות עם שתי מידות מאותו הבגד כדי שאולי אחת מהן תתאים לנו. יש חנויות שאנחנו במידה קצת יותר קטנה ויש כאלו שאנחנו משום מה קצת גדולות יותר. אז מה הקטע הזה של טבלת מידות? בשביל מה יש מידות אם הן אף פעם לא מדוייקות?….. אז בואו נעשה קצת סדר.

באו נגדיר קודם מה היא טבלת מידות. טבלת מידות היא בעצם ממוצע של ממדי הגוף שלנו. אחת לכמה עשורים לוקחים מידגם של אלפי נשים גברים וילדים, מודדים את מבנה הגוף שלהם ורואים את ממוצע ההפרשים בין גודל לגודל, וכך ויוצרים ממוצע של מידות וההבדל בינהם. לכל ממוצע סטטיסטי יש מספר סמלי כמו 36 38 40 42 וכ.. או S M L XL וכ.. לכל מספר וסמל יש מפרט של היקפים, אורכים וגבהים שונים ממוצעים. חשוב להדגיש – ממוצע! במילים אחרות: אין כמאט אדם שהוא בדיוק מוחלט של מידות הטבלה, אלא ״קרוב״ למידות הטבלה, טבלת מידות היא אינה אישית ולעולם לא תהיה – היא ממוצע מסחרי מוחלט, שאינו מתאים במדוייק לאף אחד אבל די קרוב לכולם! (מבלבל משהו – אכן ) אבל בזכות הנדסת גזרות ושבלונות איכותית אפשר ליצור עם הטבלה המסחרית בגדים שמתאימים לרוב האנשים – והעובדה לכך היא שאנחנו קונים בגדים שלא נתפרו במיוחד למידותינו בחנויות.

בכדי לבחור את השבלונה / הגזרה הנכונה של הבגד שיתאים לנו, יש צורך קודם כל להפריד בין שבלונה של בגדים לפלג גוף עליון, לבין פלג גוף תחתון. כל הבגדים של פלג גוף עליון נבחרים בהתאם למידה של – היקף החזה: חולצה / שמלה / ג׳קט / מעיל / בגדי גוף / גוזייה / חזיה. כל הבגדים של פלג גוף תחתון נבחרים בהתאם למידת – היקף הירכיים : מכנס / טייץ / חצאית / תחתון.

האם יש טבלה מידות אחת בלבד לכל העולם? אז זהו שלא! ומכאן נוצר הבלבול, כי קיימים בעולם מספר רב של סוגי גוף שונים. אני לא אכנס להסבר על אבולוציה, אבל זה די ברור שמבנה הגוף של הסיניות שונה מההולנדיות, ולכן זה בלתי אפשרי ליצור טבלה אחת ממוצעת לכל העולם. בעצם כמאט לכל מדינה יש טבלת מידות רשמית שלה, אז אם אתם נכנסים למשל לקנות בגד של רשת בגדים ספרדית רוב הסיכויים שטבלת המידות שלה תהייה שונה מרשת חנויות בגדים אמריקאית או צרפתית.

חשוב להדגיש שאין על טבלאות מידות איזה פיקוח מסודר (בעיקרון יש אבל זה ברמה של המלצה ולא כחוק מחייב), ולכן בעצם כל אחד יכול לבנות טבלה לפי ראות עיניו ולהשתמש בה… ואין ספק שזה מסבך את העניין! אני בעצמי זוכרת שעבדתי באחת החברות בגדים בארץ שבעלת החברה היתה מודדת ומתקנת את המידה של הבגד לפי הגוף שלה וכך היתה קובעת את המידות של הבגדים שלה ללא שום ניסיון לקבוע ממוצע הגיוני.

אז מה עושים כאשר m הוא בעצם L ו40 זה בכלל 44? איך אפשר להגדיר לנו מידת בגד נכונה?

בשביל זה צריך להבין מה הן המידות החשובות שלפיהן גזרת הבגד בנוייה. טבלת המידות מחולקת לכמה סוגי מידות: א. מידות היקפיות ב. מידות אורך ג. מידות משניות

מידות היקפיות

אלו הן המידות הראשיות שלפיהן בעצם בונים את שבלונות הבגד, ולכן רצוי לבחור את הבגדים בהתאם להתאמה להיקפים השונים (אין הבדל באופן לקיחת המידות בין גברים נשים וילדים)

היקף חזה – פלג גוף עליון

זו המידה החשובה ביותר מכל המידות בטבלה, רוב הבגדים של פלג הגוף העליון בנויים לפי היקף החזה כמו לדוגמא: חולצות, שמלות, גופיות, חזיות, מעילים, ג׳קטים וכ.. כדי לדעת מה המידה שלנו עלינו להקיף את הגוף שלנו עם סרט מדידה סביב האיזור הכי רחב של החזה בדיוק במיקום מרכז החזה שלנו, פשוט הקיפו עם סרט המידה את הגוף מהחזית דרך בית השחי אל הגב וחזרה אל מרכז החזה, המידה שקיבלתם היא מידת היקף החזה. הסתכלו בטבלה וראו מה המידה שלכם.

היקף המותן – מידת ביניים

מידה הנלקחת מסביב לאיזור הצר ביותר בגוף, בחלק המחבר בין פלג הגוף העליון לפלג הגוף התחתון,(יש הטוענים שמיקום המותן בערך נמצאת כשלוש אצבעות מעל הטבור אך לא מחייב, אבל יעזור לכם להבין איפה בערך המותן האמיתית). היקף המותן היא אמנם מידה שאינה אחראית על מידת הבגד או הגיזרה , אך יש לה חשיבות רבה בתיקונים והידוק הבגד לגוף ובעזרתה ניתן גם למדוד את אורכי הגוף כסוג של ״תחנת ביניים״ בין החלק העליון של הגוף והתחתון, נהוג בזמן מדידה למתוח על המותן סרט גומי או שרוך כדי לעזור בדיוק לקיחת המידות.

היקף ירכיים – פלג גוף תחתון

המידה הראשית של פלג הגוף התחתון, והמידה שנחשבת לרחבה ביותר בגוף. מידת היקף היריכיים נמדדת מסביב לגוף בצורה היקפית (מקדמת הגוף דרך צד הגוף והגב וחזרה לקדמי) באיזור הבולט ביותר של הישבן שלנו (בערך כ 20 עד 24 ס״מ מתחת למותן ). לפי היקף זה אנו בוחרים את מידת המכנסיים שלנו, החצאיות, תחתונים, טייץ וכ…

מידות אורך הגוף

מידות אורך הגוף משתנות מאוד בין אדם לאדם והרבה פעמים יוצרות צורך בתיקונים אישיים בבגדים. הגובה שלנו אינו קבוע וקשה מאוד ליצור סטטיסטיקה שמחברת בין מידות ההיקפים לשינוי בגבהים, הרי מישהי במידה קטנה אינה מחייבת שתהיה נמוכה ולהיפך. לכן תעשיית הבגדים ברובה אינה משנה את הגבהים בין מידה למידה ומשתדלת לעבוד לפי גובה אחיד שלרוב הוא ״הנמוך מהגבוהים״ שלפי טבלת המידות: לנשים 168 ס״מ אורך גוף, לגברים 178 ס״מ אורך כל הגוף , רק לילדים יש שינוי גבהים בין הגילאים בהתאם לסטטיסטיקת הגדילה ולכן לילדים לרוב בוחרים את המידה לפי הגובה בשונה מהאוכלוסיה הבוגרת (הערה: כפי שציינתי בתחילת הפוסט אין זה מחייב שחברות הבגדים יתאימו עצמן להנחיות מומלצות אלו וזו הסיבה שאנו רואים שוני בגבהי הבגדים מחברה אחת לשניה).

על הבסיס של הגבהים הממוצעים האלו נבנו מידות האורך השונות של שבלונות הבגדים והגזרות, ולכן לא תמיד תהיה התאמה למידתנו האישית באורכים ונצטרך לרוב לתקן את הגיזרה אם נרצה לדייק ממש את הבגד לגוף שלנו. אני חייבת לציין שמנסיון רב השנים של התעשייה, לא בכל בגד יש צורך בתיקון האורכים, ולרוב יש רק שינוי גובה המכפלת וזהו, לכן לא רצוי ישר לרוץ ולתקן את השבלונות אלא רק כאשר יש תפר בקו המותן בשמלות או אוברולים. הנה לפניכם פירוט של סוגי מידות האורכים בעלי חשיבות מסויימת בבדיקה של מידות השבלונה והבגד:

אורך אמצע גב –

מידה הנלקחת בגב מבסיס הצוואר (החולייה השביעית של עמוד השדרה) ממש היכן שהשרשרת יושבת, ועד למותן. מידה זו קובעת בעצם את הרעיון של מה שנקרא מידות PETIT (אישה קטנה בעברית) – שזה אורך גב של מתחת ל 37 ס״מ , והגדרה של נשים גבוהות – שזה אורך גב מעל 42 ס״מ.

אורך מכפלת –

זוהי מידת אורך עיצובית וממש תלויה בטעם אישי, אופנה וכ.. מכפלת משתנה בהתאם לגובה שלנו, זו הסיבה שאנחנו הרבה פעמים צריכים לקחת לתקן את המכנסיים או החצאית בין אם המכפלת קצרה או ארוכה מידי… לרוב כדי לבדוק את אורך המכפלת האישית רק לאחר שכבר תפרנו את הבגד כי רק כך נדע עם האורך נראה עלינו יפה או לא, לפעמים זה פשוט עניין של טעם אישי. האורך בטבלה רשום תמיד מהמותן המקורית לכיוון הרצפה וכך אנו גם מודדים את האורך הרצוי לנו.

אורך שרוול –

בדומה לאורך המכפלת, גם מידה זו היא עניין של אופנה והיא תלויה בגובה הגוף ויש לתקן אותה בהתאם למידה האישית, מידת אורך השרוול נמדדת מפיקת הכתף (רצוי להעזר בקו חיבור השרוול של הבגד שאנו לובשים) ועד לתחילת האגודל בכף היד

מידות עזר משניות – מידות לבנייה של שבלונות וגזרות

מעבר למידות שציינתי ישנם עוד הרבה סוגים של מידות היקפים ומידות רוחב ואורך אשר משמשות לבנייה ופיתוח של השבלונות (תדמיתנות), בטח חלקכם ראיתם אותן טבלאות ארוכות במידות ומספרים ונוסחאות. מידות אלו אינן משמשות לבחירה של מידת הבגד בחנויות או גזרה שרכשנו לתפירה, לכן הן נחשבות למשניות והן מחושבות מתמטית על בסיס של נוסחאות הנדסיות לרוב מהמידות הראשיות של ההיקפים ויוצרות את פרופורציית השבלונה.

כיצד משתמשים בסרט מידה?

סרט מדידה הוא סרט שטוח מפלסטיק רך עליו מודפס מידות סרגל בסנטימטרים או באינצ׳ים (1 ס״מ = 2.54 אינצ׳). אורכו הוא 150 ס״מ (ואף קיימים של 200 ס״מ ) , מספר המידה הוא צמוד לקו המציין אותו ותחילת המדידה היא מהמספר 0 הנמצא בתחילת הסרט שלרוב הוא מכוסה באלומיניום. כאשר אנו מודדים את עצמנו או אחרים, יש להצמיד את הסרט לגוף ולהניח את נקודת ה 0 (תחילת הסרט) על הקו שמסמן את המידה. בעת המדידה רצוי ללבוש חזייה ללא פוש-אף וטייץ דק, (אם מודדים עם נכנס עבה יש להדק קצת את סרט המידה על הגוף בלפחות 1 ס״מ)

הערה: קשה מאוד לדייק עם הסרט ולכן לרוב אנחנו לא מתייחסים למילימטרים הקטנים אלא יותר למידות החצי והמידות השלמות במדידת הגוף

לסיכום – אל תתרגשו יותר מידי מהמספר של המידה, תתרגשו ממידת ההיקפים 🙂

נגישות
error: Content is protected !!
×